Norma cholesterolu

Korzystając z najnowszych badań epidemiologicznych ustalone zostało, że podwyższony poziom cholesterolu we krwi jest głównym czynnikiem ryzyka powstawania chorób układu sercowo-naczyniowego. Jeśli lipoproteiny o niskiej gęstości (cholesterol LDL) mają wysokie stężenie, zwiększają ryzyko powstawania choroby niedokrwiennej serca.

Jeśli lipoproteiny o dużej gęstości (cholesterol HDL) występują w większym stężeniu, zmniejszają takie ryzyko. Podwyższony poziom cholesterolu ma ciągły związek z ryzykiem powstawania tych chorób. Na podstawie badań opracowano normy poziomu cholesterolu.

Dla stężenia cholesterolu całkowitego we krwi norma to <200 mg/dl (<5,2 mmol/l). Poziom podwyższony to 200-250 mg/dl (5,1-6,5 mmol/l) z znacznie podwyższony to >250 mg/dl (>6,5 mmol/l). Rozróżniając dobry i zły cholesterol normy dla kobiet i mężczyzn przedstawiają się następująco:

Cholesterol HDL (dobry) – im więcej tym lepiej

 • Norma dla mężczyzn 35–70 mg/dl (0,9-1,8 mmol/l),
 • Norma dla kobiet 40–80 mg/dl (1,0-2,1 mmol/l),

Cholesterol LDL (zły) – im mniej tym lepiej

 • Norma to < 135 mg/dl (< 3,5 mmol/l),
 • Poziom podwyższony wynosi 135–155 mg/dl (3,5-4,0 mmol/l),
 • Poziom znacznie podwyższony wynosi > 155 mg/dl (> 4,0 mmol/l).

2 ludzi skomentowało “Norma cholesterolu”

 1. Jarek pisze:

  A kiedy zacząć badać jego poziom? Z jednej strony do 40tki w kalendarzu trochę mi brakuje, ale na wadze do 100tki już mniej. Prywatnie to sobie zrobić, czy iść porozmawiać ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu? Nie wyśmieje mnie chyba?

 2. do Jarka pisze:

  To badanie nie jest drogie, najlepiej zrobic caly lipidogram. Lekarz na pewno nie wysmieje, a przy takiej wadze zaleci jeszcze diete.

Dodaj komentarz

Jeśli masz inne zadanie, wiesz więcej niż napisaliśmy w powyższym artykule, na temat cholesterolu - zabierz głos w dyskusji pod nim. Chętnie sami dowiemy się czegoś więcej, a dodatkowo ktoś inny może uzupełnić wiedzę.