Cholesterol LDL

Cholesterol jest tłuszczem pełniącym ważne funkcje w naszym organizmie. Występuje we wszystkich komórkach ciała, jest odpowiedzialny za produkcję hormonów płciowych, kory nadnerczy oraz kwasów żółciowych. Dzięki promieniom słonecznym zamienia się w niezbędną do funkcjonowania witaminę D. W przypadku niedoboru cholesterolu grozi nam większa podatność na infekcje a nawet wystąpienie chorób nowotworowych.

Jest produkowany przez wątrobę a dodatkowo jest go pełno w spożywanych przez nas codziennie produktach, przez co zwykle mamy go w organizmie za dużo.

Wyróżniamy dwa rodzaje cholesterolu:

  • cholesterol LDL
  • cholesterol HDL

Ten pierwszy jest szkodliwy, gdyż jego osadzanie się na ściankach naczyń krwionośnych powoduje, że zaczynają się one zwężać. Przepływ krwi staje się przez to utrudniony co może prowadzić do choroby miażdżycowej a w rezultacie do zawału. Zwężenie naczyń prowadzi również do niedokrwienia mózgu przez co można zacząć cierpieć na sklerozę lub inne zmiany psychiczne.

Cholesterol LDL jest jedną z najbardziej niepożądanych substancji w naszym organizmie, jednakże jej obecności nie da się wykluczyć.

Należy ją bezwzględnie kontrolować.

Dodaj komentarz

Jeśli masz inne zadanie, wiesz więcej niż napisaliśmy w powyższym artykule, na temat cholesterolu - zabierz głos w dyskusji pod nim. Chętnie sami dowiemy się czegoś więcej, a dodatkowo ktoś inny może uzupełnić wiedzę.