Cholesterol HDL

HDL cholesterolu: lipoproteiny, które są kombinacją lipidów (tłuszczów) i białka, są formami, w jakiej są transportowane lipidy we krwi. Dla każdego 1 mg / dl wzrost HDL cholesterolu istnieje od 2 do 4% redukcja ryzyka choroby wieńcowej.

Chociaż nie istnieją żadne formalne wytyczne, proponowane cele leczenia dla pacjentów z niskim HDL cholesterolu jest zwiększenie cholesterolu HDL powyżej 35 mg / dl u mężczyzn i 45 mg / dl u kobiet oraz zwiększenia HDL cholesterolu.

Pierwszym krokiem w kierunku zwiększenia poziomu cholesterolu HDL jest zmiana stylu życia. Regularne ćwiczenia aerobowe, utrata nadmiaru wagi (tłuszczu) oraz zaprzestanie palenia papierosów, które podwyższają poziom cholesterolu HDL. Umiarkowane spożycie alkoholu również podnosi HDL cholesterolu. Gdy zmiany stylu życia są niewystarczające, leki stosowane są. Leki, które są skuteczne w zwiększaniu HDL cholesterolu zawierają kwas nikotynowy (niacyna), gemfibrozil (Lopidu), estrogeny.

3 ludzi skomentowało “Cholesterol HDL”

  1. Aguś pisze:

    Dzięki za stronę, naprawdę segreguje informacje. Niemniej jednak, trochę mało informacji na skuteczne zrzucenie cholesterolu, Ja osobiście zaczełąm tak – zmiana tłustej, ochydnej diety oraz bieganie i basen. Zobaczymy, jest w podwyższonej formie, mimo wieku 28 lat :/ dlatego musiałam sie za siebie wziać. Znacie ktoś jakieś inne skuteczne sposoby?

  2. Andrzej pisze:

    Podobno ten dobry cholesterol działa również ochronnie przed nowotworami. Odkryto to podczas badań holesterolu HDL pod kątem właściwości podczas zachorowań na miażdżycę. To tak a propo dzielenia się wiedzą 🙂

  3. Matt pisze:

    A ja tak z calkiem innej beczki – może mi ktoś wyjaśnić w jaki sposób palenie papierosów wpływa na poziom cholesterolu? Rozumiem jakieś frytki czy wysmażane zbójecko mięsa i takie tam rzeczy, to jestem jakoś sobie w stanie wyjaśnić. Nie rozumiem za to o co chodzi z papierosami?

Dodaj komentarz

Jeśli masz inne zadanie, wiesz więcej niż napisaliśmy w powyższym artykule, na temat cholesterolu - zabierz głos w dyskusji pod nim. Chętnie sami dowiemy się czegoś więcej, a dodatkowo ktoś inny może uzupełnić wiedzę.